Peppy San Badger (1969-2005)

Děd naší Dyny Doc Royalite

peppysanbadger_341

Peppy San Badger měl ohromné štěstí Vlastně hned od začátku: do vínkudostal geny špičkovích rodičů, důvěru jednoho z nejlepších jezdců své doby a zázemí největšího ranče ve Státech. To ostatní už zařídil on sám. Jeho otcem byl sám velký Mr San Peppy. Hned v první várce jeho hříbat, která se narodila v r. 1974, byl i Peppy San Badger. Také ostatní kusy byly natolik povedené, že Kingův ranč angažovaI Mr San Peppyho jako svého plemeníka a jeho trenéra Bustera Welche jako konzultanta pro rozjezd cuttingového chovu, Neméně kvalitní byla ovšem i matka Peppy San Badgera: Sugar Badger po Grey Badger lll. Jak řekl její majitel Joe Fulton: „Koně po Grey Badger lll byli skvělí na krávy. Když jste je ovšem nechali dva tři dny stát, většina z nich vás setřepala, hlavně takhle za chladného rána. Přesto to byli nejlepší pracovní koně, jaké jsme kdy odchovaIi", Sugar Badger synovi přispěla navíc i mimořádně ochotnou povahou.

Fulton se doslechl, že slavný Kingův ranč hledá do chovu syna po Mr San Peppy' a Malého Peppyho (což byla hřebcova přezdívka po celý život - Little Peppy) ranči za 50 000 dolarů nabídl' Ranč nad touto částkou váhal a Welch to vysvětlil takto: „Říkali jsme si, že takových jako je on naděláme stovky každý rok. Z toho vidíte, jak jsme byli naivní."Až když na koně sedl, poznaI Welch, že takových jako Malý Peppy, se rodí jednou za sto let. „Cokoli z toho, co by kovboj chtěl po koni, dokázal Peppy udělat líp než druzí. Nikdy jsem nepotkaI koňaře, kerý by z něj nebyl celý pryč. Byl ideál pro dostiháky, pro kovboje, pro hráče póla, pro kohokoli. Mohli jste ho postavit do skupiny plnokrevníků a vypadal by skvěle, nebo ho postavit mezi quartery - a zase by vypadal skvěle". Ti nejlepší skoro z každého plemene vypadají podobně, mají něco společného - a to něco je Vyvazenost".

Peppy San Badger byl důvodem k tomu, že Welch zůstal na Kingově ranči namísto dohodnutého jednoho roku osm let. V roce 1977 s hřebcem bez větší přípravy startoval ve Futurity NCHA a s přehledem ji vyhrál. Za rok vyhrál i cuttingové derby, v roce 1979 se Stal světovým vícešampionem a v r. 1981 i šampionem. Jeho práce pod sedlem byla do značné míry novátorská: nutil krávu víc chodit dopředu a dozadu, nejen do stran, což rozhodčí více cení. Měl ji přečtenou tak, že jí nedal sebemenší šanci na únik, a kdvž už jí poskytl nějaký prostor, udělal cokoli, aby ji nenechal utéct.

Kingův ranč ovšem neměl zájem platit sportovní kariéru Malého Peppyho - jejich cílem bylo prostřednictvím syna přitáhnout více pozornosti k otci, Mr San Peppymu. Tehdy Welch malého Peppyho převzal s tím, že ho ranč může odkoupit zpět, a předváděl jak otce, tak syna. Stalo se, s čím nikdo nepočítal. Chovatelé začali upřednostňovat syna před otcem. Částečně to bylo kvůli jeho atletickým schopnostem, ale také proto, že žádný z dalších synů Mr San Peppyho zdaleka nedosahoval jeho kvalit. Kromě toho byl Peppy San Badger se svou lysinou a ponožkami daleko atraktivnější na pohled než Mr San Peppy. Připouštěcí poplatek 3000 dolarů zájemce o připuštění neodradil a celá věc přerostla Welchovi přes hlavu natolik, že musel v r. 1980 hřebce na 4 měsíce stáhnout z tréninku. Ztrátu už nedohonil, a tak si musel na titul světového cuttingového šampiona počkat další rok.

Příval klisen se nijak netenčil a v r. 1985 už jich Malý Peppy připouštěl 299! Během 70. let prodávaI Kingův ranč značné množství hříbat po svých dvou nejlepších plemenících. V r. 1985 byl ovšem poprvé větší zájem o hříbata Peppy San Badgera než o ta po Mr San Peppym. Bylo to celkem pochopitelné - za všechny mimořádné koně jmenujme Pepinica, vicešampiona cuttingové non-pro futurity v r. 1983, Peppymint Twista, spoluvítěze cut. tingového derby 1983 a vítěze cuttingového šampionátu pětiletých. Další syn Haidas Little Pep skončil v NCHA open futurity 1983 na druhém místě, vyhrál o rok později National Stakes v Texasu a odešel z kolbiště s výhrami 425 174 dolarů. Vlastní dynastii má i Dual Pep, jehož ýhry dosáhly 307 000 dolarů.

Všeobecnou spokojeností otřásla v létě 1985 krize. Malý Peppy prodělal těžkou koliku, kterou na ranči nebylo možné zvládnout. Šestihodinová jízda v přívěsu byla skutečně jízdou o život a Buster Welch měl plyn sešlápnuý až k podlaze. Policistovi, který jej zastavil, stačilo říct, že vzadu je Peppy San Badge, který se musí rychle dostat na veterinu a policista přívěsu sám razil cestu se zapnutým majákem. Hřebec absolvoval operaci a poměrně rychle se z ní zotavil. Po několika letech však začaIa strmě klesat jeho plodnost. V roce 1996 po několika dalších záchvatech těžké koliky a další operaci dokázal inseminačně připustit jen 11 klisen, žádná z nich však nezabřezla. Malý Peppy tedy odešel do důchodu, který spokojeně stráviI na Kingově ranči. Tam byl také v r. 2005, kdy se po kolice dostavily i další komplikace, utracen ve věku 31 let. Jeho celoživotní parták Buster Welch o něm později řekl: ,,Byl neskutečně poctivý a byla radost s ním cokoli dělat. Měl největší inteligenci, jakou jsem kdy u koně viděl. ...Byl to nejskvěIejší kůň, kterému jsem se kdy vyhoupl do sedla."

Zdroj: Jezdectví 12/2006 - Silvie Lečíková